herb

Gmina
Zaręby Kościelne

ug 
Strona główna Aktualności Historia Kontakt Linki BIP
l
Prezentacja
strarzalka O gminie
strarzalka Historia
strarzalka Herb i flaga
strarzalka Władze gminy
strarzalka Rada gminy
strarzalka Parafia
strarzalka Zabytki
strarzalka Sołectwa
strarzalka OSP

Struktura urzędu

strarzalka Referaty
strarzalka Samodzielne stanowiska
strarzalka Budżet gminy
strarzalka Statut gminy
strarzalka Uchwały
strarzalka Zarządzenia wójta

Inwestycje

strarzalka Zamówienia publiczne
strarzalka Zrealizowane inwestycje

Załatwianie spraw

strarzalka e-urząd


bip
Wieś Kietlanka

   

KIETLANKA

 

     W początkach XV wieku jeszcze wiele ziem w tej okolicy było nie zamieszkałych. Książę przekazywał ją rycerzom pochodzącym z różnych stron dawnej Polski. Co ciekawe osadnicy pochodzili nie tylko z Mazowsza, ale też z innych rejonów Polski. Ród Budziszewskich z Budziszewa pochodzi aż Wielkopolski, natomiast ziemię na której powstała ta miejscowość została nadana rycerzom herbu Odrowąż z Kietlanki z okolic Radomia. Odrowążowie zasiedlili tą wieś w początkach XV wieku, w latach 1414-1425 po raz pierwszy wspomina się miejscowość Kanthlyno, czyli współczesną Kietlankę. W 1425 roku wzmiankowano też Ketlankę. Rycerze z okolic Radomia nadali nazwę swojej nowej wsi na pamiątkę  rodzinnej wsi. 

   

vOdrowąż herb Kietlińskich 

    Kietlińscy w Małopolsce byli znacznym i poważanym rodem. Posiadali rozległe włości i wiele urzędów. Ich kuzyni w ziemi nurskiej nie zrobili takiej kariery. Był to ubogi ród tworzący zaścianek szlachecki. W 1578 roku dziedzicami wsi byli: Wojen, Maciej, Piotr i Adam Kietlińscy. W końcu XVII wieku właścicielem części wsi był Kazimierz syn Wita, który ożenił się z Dorotą z Kempistów, w tym samym czasie drugim dziedzicem był Franciszek syn Witolda. W początkach XVIII wieku niektórzy Kietlińscy doszli już od pewnego majątku i niejaki Antoni Kietliński kupił część wsi Skłody Średnie oraz Olszewo-Godlewo (dziś Olszewo-Cechny).

    Część ziemi w tej wsi przeszła z czasem na własność innych rodów. W końcu XVIII wieku wieś należała do parafii Zuzele. W tym czasie dziedzicami byli: Kietlińscy, Laskowski, Podbielski, Uściński, Wszeborz i Zakrzewski.

Dane z Tabelli Miast i Wsi z 1827 roku podają informacje o 20 domach i 131 mieszkańcach tej wsi.

    Okolice Kietlanki były miejscem gdzie rozegrała się jedna z bitew w czasie powstania styczniowego. Przez te teren przechodziła linia kolejowa łącząca Warszawę z Petersburgiem. Stanowiąca jedyny szlak dzięki któremu Rosjanie mogli szybko przerzucić wojska z Rosji do Polski. Po zwycięskiej dla powstańców bitwie pod Stokiem w nocy z 4 na 5 maja 1863 roku, powstańcy poczuli się pewnie i dysponując oddziałem liczącym około 1 200 osób pod wodzą Mystkowskiego, ruszyli w kierunki Zaręb Kościelnych, aby przerwać połączenie kolejowe. W dniu 13 V w miejscu zwanym Rokicinem pomiędzy Kietlanką a Pułaziem przygotowano zasadzkę na wojskowy pociąg rosyjski. Do walki włączyli się mieszkańcy okolicznych wsi: Kietlanki, Kępistych Borowych, Kosut i Niemir. Niestety z powodu zdrady zasadzka się nie udała. Rosjanie zaatakowali powstańców, którzy ponieśli wielkie straty, zginęło też wielu oficerów w tym sam Ignacy Mystkowski.

Klęska ta została pomszczona w dniu 1 VI 1863, gdy nie znany kolejarz wykoleił na przystanku  w pobliżu miejscowości Zaręby pociąg z Petersburga w którym jechało około 600 żołnierzy. Według relacji z transportu pozostała tylko jedna masa z ciał i szczątków wagonów.

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego z 1883 roku przekazuje, iż była to „wieś drobnoszlachecka”, w tym czasie mieszkało tu 176 osób.

Kietlanka należała do gminy Zaręby Kościelne. W 1921 roku było tu 35 domów i 213 mieszkańców.

Z danych na dzień 31 grudnia 2007 roku zameldowanych jest tu 185 mieszkańców

<< WSTECZ<<

Urząd Gminy, ul. Kowalska 14, 07-323 Zaręby Kościelne tel. 086 2 70 60 04  fax.086 2 70 62 00 

szwarcyk © 2008